Największym wyzwaniem dla liderów XXI stulecia jest wyzwolenie 
możliwości intelektualnych ich organizacji.

Bennis Warren, MIT

News

"Prezes Iztech Zygmunt Krasiński oraz Katarzyna Walczyk-Matuszyk Przewodnicząca Grupy Roboczej Iztech ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa, biorą aktywny udział w konferencji EARMA, która w dniach 24-26 kwietnia odbywa się w czeskiej Pradze.
 
Przedstawiciele IZTECH poprowadzili m.in. panel dyskusyjny pt. "Widening Countries - Where Are The Real Gaps?" - więcej informacji: https://earma.org/abstracts/submission/504/view/?fbclid=IwAR2ZmQaz6WBI
 
Doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Menedżerów i Administratorów Badań Naukowych (EARMA) to wydarzenie poświęcone zarządzaniu i administracji badaniami naukowymi (RMA), która przyciąga zwykle ponad 1000 uczestników z Europy i spoza niej. Głównym celem konferencji jest wymiana najlepszymi praktyk z zakresu zarządzania badaniami naukowymi, jest to również doskonała okazja do spotkania, nawiązania kontaktów, podzielenia się swoimi doświadczeniami i wymiany wiedzy w gronie członków z ponad 40 krajów."

 

 

 

zyczeniaizby

 

Szanowni Państwo,

Okres przedwielkanocny to dobry czas, by podsumować główne działania Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii  przeprowadzone w I kwartale 2023 r.:

 • Przedstawiciele Izby aktywnie uczestniczyli w pierwszych posiedzeniach Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - FENG (w dniu 18 stycznia, 1 lutego i 29 marca), a także zostali nominowano do 5 grup roboczych FENG. Łączna kwota dofinansowana przewidziana w harmonogramie naboru wniosków w programie FENG na 2023 r. wynosi prawie 21 mld zł, co stanowi około 60% alokacji FENG. Link do harmonogramu:

https://www.nowoczesnagospodarka.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/nabory-wnioskow/ .

 • Powołana w styczniu Grupa Robocza IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) (GR ds. HE) przygotowała stanowisko w ramach konsultacji Komisji Europejskiej „Public consultation on the past, present and future of the European Research & Innovation Framework programmes 2014-2027”. Stanowisko IZTECH zostało zauważone przez wpływowy portal europejski ScienceBusiness i przywołane wśród 6 innych stanowisk takich organizacji jak LERU i EARTO. Łącznie w konsultacjach KE przekazano 2700 opinii. Link do artykułu:

https://sciencebusiness.net/widening/news/Horizon-Europe/horizon-consultations-whats-it-widening-programme?fbclid=IwAR0D2UOY-yTBjr74Cbwy2nRiQeJOi0nb0zSEe2cjjJT7HZnlYJPqTa2pRLk

 • Izba rozpoczęła jako partner konsorcjum realizację pierwszego w historii Izby projektu finansowanego w ramach Programów Ramowych UE. Tytuł projektu: European Digital Innovation Hub of Mazovia - Mazovia EDIH (program Digital Europe, koordynator konsorcjum: Ł-PIAP).
 • IZTECH był współorganizatorem organizowanej przez spółkę zależną Izby - Centrum Zastosowań Perspektywicznych Technologii CEZATECH - Konferencji Programy i środki wsparcia dla innowacyjnych technologii automatyzacji, pomiarów przemysłowych i robotyzacjiwydarzenia towarzyszącego XXVII Międzynarodowym Targom Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON (Warszawa, EXPO XXI, 7-9 marca). Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na wysoki poziom merytoryczny, który zapewniły: tematyka (począwszy od oferty programu FENG, a skończywszy na instrumentach wsparcia programu Horyzont Europa i Europa Cyfrowa), a także świetni prelegenci reprezentujący: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, PARP, PIAP i IPPT PAN. Nagrania z Konferencji dostępne są pod linkiem:

https://cezatech.com.pl/wydarzenia/automaticon-program/ .

W marcu z wielką satysfakcją przyjęliśmy informację, że 42 z 49 nagrodzonych młodych naukowców w XIII Edycji programu LIDER reprezentuje instytucje członkowskie IZTECH. Najwyżej oceniony został projekt dr inż. Piotra Madeja – przedstawiciela Instytutu Metali Nieżelaznych.

Gratulujemy laureatom!

A co nas czeka w kolejnych miesiącach? Przede wszystkim kolejne spotkania GR ds. HE i praca nad wspólnymi projektami, pakietami szkoleniowymi i przygotowaniem krajowego Forum Partnerstw Europejskich programu Horyzont Europa, planowanego na jesień br.

W międzyczasie, na przełomie czerwca i lipca odbędzie się Uroczyste Posiedzenie Rady Izby i Walne Zgromadzenie Członków połączone z obchodami 15-lecia istnienia naszej organizacji.

Już teraz zapraszamy do udziału w naszych tegorocznych wydarzeniach!

 

Życzę Państwu spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych!

                                                                                                  

Z wyrazami szacunku,

           Zygmunt Krasiński – Prezes

 

Science business

Stanowisko Grupy Roboczej Iztech ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) przywołane przez Science Business

Stanowisko „Public consultation on the past, present and future of the European Research & Innovation Framework programmes 2014-2027”, przygotowane przez Grupę Roboczą IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) w ramach konsultacji Komisji Europejskiej, zostało przywołane przez wpływowy portal - Science Business, zajmujący się tematyką polityki badawczo-innowacyjnej i Programami Ramowymi Unii Europejskiej. Autor artykułu „Horizon consultations: What’s in it for the Widening programme?” odsyła czytelników do całości dokumentu. Oto link do artykułu:

https://sciencebusiness.net/widening/news/Horizon-Europe/horizon-consultations-whats-it-widening-programme?fbclid=IwAR0D2UOY-yTBjr74Cbwy2nRiQeJOi0nb0zSEe2cjjJT7HZnlYJPqTa2pRLk 

Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem Izby, priorytetem dla Unii Europejskiej powinno być wykorzystanie pełnego potencjału innowacyjności we wszystkich państwach członkowskich i regionach Unii oraz połączenie wysiłków wszystkich podmiotów zaangażowanych w zmniejszanie barier dla innowacji i wdrażania wysokich technologii w Europie. Ważne jest wprowadzenie konkretnych i praktycznych mechanizmów wspierających ten proces, a także mechanizmów skutecznego włączania nowych instytucji, w szczególności tzw. „wysp doskonałości” z regionów Unii o dotychczasowym niskim udziale w Programach Ramowych UE: Horyzont 2020 i Horyzont Europa.

Grupa Robocza IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027) to oddolny Think Thank skupiający przedstawicieli organizacji zrzeszonych w ramach IZTECH oraz zaproszonych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedzę z zakresu Programów Ramowych Unii Europejskiej i realizacji projektów. Misją grupy jest reprezentowanie głosu polskiego środowiska wysokich technologii w zakresie polityki badań i innowacji Unii Europejskiej na forum krajowym oraz europejskim, a także inicjowanie działań dla zwiększenia udziału polskich instytucji w Programie Horyzont Europa


 

20230321 181610

XIII Edycja programu LIDER

42 z 49 nagrodzonych naukowców reprezentuje instytucje członkowskie IZTECH

49 młodych naukowców otrzymało 71 milionów złotych na innowacyjne projekty. Tak prezentują się wyniki XIII edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W tej grupie 42 osoby – to liderzy zespołów badawczych reprezentujących instytucje członkowskie IZTECH.

Najwyżej oceniony został projekt dr inż. Piotra Madeja – przedstawiciela Instytutu Metali Nieżelaznych – o tytule „Proekologiczna technologia odzysku metali krytycznych i strategicznych z katalizatorów petrochemicznych o zredukowanym śladzie węglowym osiągnięta poprzez zastosowanie hybrydowych metod separacji”. Wysokość przyznanego mu dofinansowania to 1,49 mln zł.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Głównym celem, uruchomionego w 2009 roku Programu LIDER, jest podnoszenie kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. LIDER tworzy silne podstawy do wzmacniania konkurencyjności polskiej nauki i nowego pokolenia polskich naukowców w skali europejskiej i światowej. Wpisuje się też w światowy trend tworzenia nowych, ukierunkowanych instrumentów finansowania badań prowadzonych przez młodych naukowców.


 

targi paryż

Patronat honorowy Iztech dla 122. Międzynarodowych Targów Wynalazczości Concours Lepine 2023

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii wzorem lat ubiegłych, kontynuując owocną współpracę z firmą Eurobusiness Haller, objęła patronatem honorowym 122. Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lepine 2023, które odbędą się w Centrum Wystawienniczym Paris Expo Porte de Versailles w dniach 27 kwietnia – 08 maja 2023.

W 1901 roku utworzono targi-konkurs, nazwane następnie imieniem ich inicjatora – Prefekta Paryża Louis Lépine. W czasie swej ponad 120-letniej działalności Targi wypromowały wiele ważnych wynalazków z wielu branż i dziedzin, między innymi: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, drukarkę 3D, sztuczne serce, sztuczne płuco (żelazne płuca), aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe i wiele innych. Concours Lépine to wydarzenie promujące wynalazki i innowacje o najdłuższej historii w świecie i wysokiej renomie.

Targi „Concours Lépine” są szeroko nagłośnione w mediach, w tym w głównym dzienniku telewizyjnym TV, i dzięki swej renomie oraz ponad stuletniej tradycji przyciągają szerokie rzesze zwiedzających, profesjonalistów oraz wszystkich interesujących się techniką, technologią, innowacjami dla przemysłu, ekologii, zdrowia oraz szeroko rozumianego życia codziennego. W 2022 roku Targi Concours Lépine zgromadziły ponad 600 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 13 krajów świata, między innymi z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Maroka, Tajwanu, Chin. Wynalazkiprezentowano w sektorach branżowych oraz sektorach narodowych, w tym w Pawilonie Polskim.

Członkowie Iztech mają możliwość skorzystania z 5 % rabatu kosztu netto udziału w Targach. Chętnych do wzięcia udziału w Wydarzeniu prosimy o kontakt z p. Agnieszką Passia pod numerem telefonu: +48 690-096-223 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu otrzymania karty zgłoszenia określającej szczegółowe warunki udziału w Targach.

Więcej informacji: https://www.concours-lepine.com/services/ 

oraz: https://www.haller.pl/wydarzenie/concours-lepine/#1631871436742-ece5a61e-413d

 


 

Zaproszenie

Programy i środki wsparcia dla innowacyjnych technologii automatyzacji, pomiarów przemysłowych i robotyzacji

Okazją do poznania rozwiązań w przedmiotowym obszarze są Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON, których dwudziesta siódma edycja będzie miała miejsce w Warszawie w EXPO XXI w dniach 7-9 marca.

Organizatorem tej tematycznej konferencji w ramach targów jest Centrum Zastosowań Perspektywicznych Technologii (CEZATECH)
Serdecznie zapraszamy do udziału, pierwszego dnia tragów 7 marca 2023 r.

W uzupełnieniu  do wystąpień konferencyjnych prelegenci  będą dzieli się uczestnikami bardziej szczegółowymi informacjami podczas indywidualnych rozmów w specjalnie przygotowanej strefie spotkań.

Wstęp WOLNY po zarejestrowaniu się!

Rejestracja: https://cezatech.com.pl/wydarzenia/rejestracja/
Program: https://cezatech.com.pl/wydarzenia/automaticon-program/

 


 

hackathon turyn

 

Hack4reSTART: Digitalizacja dla firm

Jeśli Państwa przedsiębiorstwo produkcyjne potrzebuje digitalizacji, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wziąć udział w Hack4reSTART Torino. Event odbywa się stacjonarnie w Turynie oraz online - możecie więc Państwo skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, big data i robotyki nie wychodząc z domu lub biura. Konsultacje, jak i całe wydarzenia jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej. Zapisy już trwają, zostało niewiele czasu --> https://bit.ly/3lAoDqx

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie ReStartSMEs zapraszamy na stronę: https://bit.ly/3S0NlfW

Zachęcamy też do dołączenia do społeczności przedsiębiorców, ekspertów i specjalistów z całego świata, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, wiedzą i rozwiązaniami. Co więcej, FundingBox Spaces to miejsce, w którym każdego tygodnia ogłaszamy możliwości finansowania z projektów Komisji Europejskiej: https://bit.ly/3xtOuTE

Działania realizowane w ramach projektu ReStartSMEs finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, który obejmuje organizację pięciu wydarzeń o charakterze hackathonu. Każde z nich odbywa się w różnych częściach Europy - Niemcy, Litwa, Rumunia, Portugalia, Włochy - i jednocześnie, każde ma formę hybrydową, a więc można wziąć w nich udział online.

Wydarzenia - nazwane w ramach projektu Hack4reSTART - są okazją na digitalizację dla tradycyjnych firm działających w branży manufacturingu. W czasie ich trwania prowadzone będą panele ze specjalistami oraz tzw. working tables, w trakcie których będą rozwiązywane problemy technologiczne, z którymi borykają się poszczególne przedsiębiorstwa (można przesłać swój "challenge"). Co więcej, na wydarzeniach oferowane jest stworzenie roadmap w zakresie digitalizacji, a także uprzednie wypełnienie tzw. digitalization assessment test weryfikującego gotowość firmy i jej zaawansowanie w procesie digitalizacji

 


.

HE logo

Grupa Robocza IZTECH

ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa (2021-2027)

 

Powołana przez Prezesa Polskiej Izby Gospodarczych Zaawansowanych Technologii (IZTECH) Grupa Robocza to oddolny Think Thank skupiający przedstawicieli organizacji zrzeszonych w ramach IZTECH oraz zaproszonych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedzę z zakresu Programów Ramowych Unii Europejskiej i realizacji projektów. Misją grupy będzie reprezentowanie głosu polskiego środowiska w zakresie polityki badań i innowacji Unii Europejskiej oraz Programów Ramowych UE na forum krajowym oraz europejskim. Grupa będzie realizowała cele, które obejmują:

 • wymianę doświadczeń i dobrych praktyk związanych z pozyskiwaniem i realizacją projektów
  w programie Horyzont Europa (HE), w tym profesjonalnego zarządzania;
 • wskazywanie problemów i wyzwań oraz przygotowywanie rekomendacji związanych z realizacją projektów HE w środowisku wysokich technologii;
 • analizę zasad uczestnictwa i wynagrodzeń w HE z punktu widzenia polskich instytucji;
 • analizy i rekomendacje dotyczące udziału Członków Izby i polskich instytucji w HE
  i Partnerstwach Europejskich;
 • analizy i rekomendacje w zakresie synergii HE z programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) i innymi programami krajowymi;
 • ocenę i przygotowywanie stanowiska dotyczącego wdrażania HE, w szczególności mocnych i słabych stron europejskiego systemu badań naukowych i innowacji, misji UE, partnerstw europejskich oraz synergii z innymi programami UE;
 • przygotowywanie stanowiska dotyczącego przyszłych kierunków i planu strategicznego HE
  na lata 2025-2027;
 • przygotowanie stanowiska do kolejnego Programu Ramowego Badań i Innowacji UE;
 • przygotowywanie i promowanie ważnych inicjatyw w zakresie Horyzontu Europa;
 • prezentowanie wypracowanych opinii na forum krajowym i europejskim;
 • współpracę z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, Ministerstwami, agencjami, HPK/BPK, Członkami Izby oraz Partnerami krajowymi i zagranicznymi.

Pierwszym zadaniem Grupy jest przygotowanie stanowiska do przedstawienia w ramach konsultacji Komisji Europejskiej „Public consultation on the past, present and future of the European Research & Innovation Framework programmes 2014-2027” (Link do ankiety: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Horizon2020HorizonEuropeStrategicPlan2025-2027).

 

Grand Prix

Politechnika Śląska laureatem nagrody Grand Prix na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2021

W międzynarodowej rywalizacji najwyższą nagrodę otrzymała „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych” opracowana przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej. Ponadto wynalazcy Politechniki otrzymali aż siedem nagród i wyróżnień.

Grand Prix i Nagrodę Platynową zdobyła „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych”.

Jest to specjalnie wyposażony dron, który może być wykorzystywany do inwentaryzacji, inspekcji i diagnostyki trudno dostępnych konstrukcji budowlanych. Platforma ma zamocowaną kamerę termowizyjną, może także wykorzystywać kamerę wizyjną oraz czujniki temperatury, wilgotności i odczynu pH. Pozwala to na kompleksowe dokonanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych. Warto podkreślić, że platforma wyposażona jest w unikalne w skali światowej, autorskie rozwiązanie diagnostyczne do oceny jakości zespolenia konstrukcji wzmocnionej zewnętrznymi nakładkami FRP. Przedstawione na targach rozwiązanie nie jest de facto jednym wynalazkiem, ale zbiorem kilku opracowanych przez Zespół rozwiązań zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.

— Platforma wraz modułem diagnostycznym może wspomóc prace min. Inspektora Konstrukcji, który musi dokonać oceny konstrukcji w trudno dostępnych miejscach np. na przęśle mostu nad rzeką na wysokości kilkudziesięciu metrów. Nie każda konstrukcja wyposażona jest w urządzenia, które pozwalają tam łatwo dotrzeć. Odpowiednio uprawniony Inspektor musi tam dotrzeć z wieloma nieporęcznymi narzędziami umożliwiającymi inspekcję i diagnostykę obiektu. Ten tradycyjny sposób jest czaso- i kosztochłonny, obarczony jest również ryzykiem popełnienia błędów. Nasz pomysł jest taki, aby Inspektora wyręczyła nasza platforma diagnostyczna, która pozwala zebrać zdalnie potrzebne materiały, a następnie je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dla inspektora pozostanie praca związana z oceną bezpieczeństwa konstrukcji na podstawie zebranych przez urządzenie kompleksowych danych — mówi dr inż. Marcin Górski.

Dron może być wykorzystywany w branży budowlanej – w budownictwie kubaturowym i przemysłowym, ale przede wszystkim w budownictwie mostowym czy infrastrukturalnym. Rozwiązanie mogłoby być też wykorzystane w inwentaryzacji i ocenie stanu obiektów zabytkowych. Wyposażenie drona pozwala na zdalną inspekcję również nocą lub w słabo oświetlonych miejscach. Pozyskane przez platformę dane integrowane są w cyfrowym modelu konstrukcji w środowisku BIM. 

Autorami wynalazku są: kierownik projektu dr inż. Marcin Górski  z Wydziału Budownictwa; dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ. z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki; dr inż. Jarosław Domin z Wydziału Elektrycznego oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, prof. PŚ.; dr hab. inż. Wojciech Adamczyk, prof. PŚ.; dr hab. inż. Grzegorz Przybyła, prof. PŚ.; dr inż. Grzegorz Kruczek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Wynalazkom z Politechniki Śląskiej przyznano także Medale Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg®2021.

Złoty medal  i nagrodę Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT przyznano za opracowanie „Nowej Metody otrzymywania Kwasów Karboksylowych”. Technologia polega pozyskiwaniu wosków polarnych w sposób tańszy i bardziej ekologiczny. Woski polarne mogą być wykorzystywane do otrzymywania stabilnych emulsji woskowych. 

— Istotne jest, że możliwe jest również wykorzystywanie surowców otrzymanych na drodze krakingu poużytkowego polietylenu i stanowić etap w recyklingu chemicznym tego typu materiałów – mówi dr hab. inż. Beata Orlińska, prof. PŚ.

Obecnie emulsje woskowe stanowią bardzo liczną grupę produktów i półproduktów w wielu dziedzinach gospodarki, takich jak przemysł spożywczy, papierniczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, produkcji farb i lakierów, włókienniczy oraz innych. Emulsja ta to układ złożony z dwóch faz, w której jedną tworzy woda, a kolejną cząsteczki wosku naturalnego lub syntetycznego. 

— Widzimy możliwości zaadaptowania tej technologii również dla innych surowców. Obecnie prowadzimy badania w kierunku wykorzystania jako surowców olejów roślinnych w celu pozyskania estrów zapachowych, plastyfikatorów, środków antykorozyjnych i innych — dodaje dr hab. inż. Beata Orlińska, prof. PŚ.

Zespół  w składzie: kierownik projektu dr hab. inż. Beata Orlińska, prof. PŚ; mgr inż. Kamil Peckh; mgr inż. Gabriela Talik; dr inż. Dawid Lisicki z Wydziału Chemicznego

Złoty medal przyznano za „Algorytm Sterowania Ruchem Głowic Urabiających Kombajnu Chodnikowego”.  Algorytm umożliwia automatyczne sterowanie parametrami i optymalizację urabiania; skał, betonu, asfaltu lub innych materiałów o własnościach podobnych do skał za pomocą maszyn urabiających. Algorytm może zwiększyć wydajność maszyny w porównaniu ze sterowaniem ręcznym, zmniejszyć energochłonność a także zużycie eksploatacyjne maszyny.

— Rozwiązanie, pomimo że powstało w obszarze górnictwa, może być wykorzystane w znacznie  szerszym zakresie chociażby w budownictwie, gdzie są maszyny do urabiania betonu, skał a także w drogownictwie, gdzie wykorzystywane są frezarki do asfaltu czy betonu. Tak więc efekty naszego wynalazku są ciekawe i możliwe do wykorzystania nie tylko w branży górniczej czy przy budowie tuneli – mówi dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ.

Autorzy: kierownik projektu dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ; dr inż. Piotr Sobota; dr hab. inż. Adam Heyduk prof. PŚ,  dr hab. inż. Jarosław Joostberens z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Srebrny medal otrzymała „Dachówka Fotowoltaiczna”.  Może ona stanowić  alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych i jednocześnie generować energię elektryczną. Dodatkowo przy produkcji takiej dachówki zastosowano innowacyjne metody.

— Nasz wynalazek to scalenie dachówki z ogniwem fotowoltaicznym. Czyli pomijamy krok montowania gotowych paneli fotowoltaicznych i w dużej mierze redukujemy obciążenie dachu — mówi dr inż. Magdalena Szindler. Dodatkowo wynalazek poprawia bezpieczeństwo, ponieważ nie ma dodatkowego obciążenia dachu panelami. — Nie ma też ryzyka podwiania elementu czy zerwania całego panelu — mówi dr inż. Magdalena Szindler.

Dodatkowo wynalazek naukowców może uprościć proces technologiczny oraz zminimalizować koszty wytwarzania poprzez zastosowanie metody sitodruku, która nie wymaga drogiego i skomplikowanego sprzętu i stosowania wysokich temperatur. Taka dachówka może stanowić alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych.

— Rynek fotowoltaiczny rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w Polsce w ostatnich dwóch, trzech latach. Dlatego staramy się o dofinansowania, aby przejść kolejne kroki wdrażania naszego wynalazku. Wspiera nas też Centrum Inkubacji i Transferu Technologii, które wysyła zapytania do przedsiębiorców i pojawiają się pierwsze firmy, które są zainteresowane tego typu rozwiązaniami — mówi dr inż. Marek Szindler.

Wynalazek może być wykorzystany w branży fotowoltaicznej i budownictwie.

Autorzy: dr inż. Marek Szindler; dr inż. Magdalena Szindler z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Srebrny medal przyznano za „Innowacyjny Fotoniczny System Pomiarowy do zastosowań Biomedycznych”. System dzięki zastosowaniu planarnych światłowodowych struktur sensorowych będzie zdolny do wykrywania śladowych ilości wirusów bądź bakterii. Największą zaletą opracowanego rozwiązania obok wysokiej czułości jest krótki czas pomiaru.

— System może być stosowany np. na oddziałach intensywnej terapii, gdzie pacjenci zakażeni są sepsą gdzie krytycznym jest bardzo szybkie określenie rodzaju zakażenia czyli identyfikacja bakterii. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bakteriami lekoopornym. Tradycyjne testy to jest 6-7 godzin do uzyskania wyniku, nasze rozwiązanie może generować wyniki praktycznie natychmiast — mówi prof. dr hab. inż. Paweł Karasiński.

Innowacyjne rozwiązanie może stanowić także nowe narzędzie w diagnostyce nowotworów. Z wynalazku mogą korzystać: producenci elementów optyki zintegrowanej, sensorów, chipów pomiarowych czy laboratoria diagnostyczne.

Autorzy: lider zespołu badawczego dr hab. inż. Paweł Karasiński, prof. PŚ; dr hab. inż. Cuma Tyszkiewicz, prof. PŚ; dr inż. Paweł Kielan z Wydziału Elektrycznego, dr inż. Andrzej Kaźmierczak, Politechnika Warszawska; dr Jan Paczesny PAN.

Brązowy medal otrzymał „Demonstrator Mobilnego Robota Dezynfekującego”. Wynalazek może pomóc w walce z pandemią. Robot może dezynfekować duże przestrzenie miejskie (chodniki, place, skwery), a także elementy infrastruktury (klamki, kosze, ławki). Może też dostarczać paczki żywnościowe i lekarstwa w miejsca, gdzie istnieje największe zagrożenie zakażeniem.

— Spektrum działania robota jest szerokie. Ponieważ robot jest sterowany, umożliwia to dojazd w różne miejsca, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Możemy dostarczyć różne niebezpieczne paczki lub chemikalia, przewozić niebezpieczne substancje bez obciążania danej osoby ryzkiem, ponieważ możemy to robić zdalnie — mówi inż. Przemysław Olszówka, jeden z wynalazców.

Robot może pracować w odległości do 1 km od stanowiska operatora przez 3 godziny a w ciągu minuty może zdezynfekować aż 120 m kwadratowych.

Autorzy: dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ; inż. Przemysław Olszówka; inż. Marcin Nagi; inż. Witold Krafczyk; inż. Michał Froń; inż. Marcin Krawczyk; Artur Wycisk; Dominika Limanówka z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Podczas targów przyznano także nagrodę Lidera Innowacji. W kategorii Menadżer Innowacji tytuł przyznano Centrum Inkubacji I Transferu Technologii Politechniki Śląskiej za wiodącą rolę w usprawnianiu wdrażania wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej. Centrum swoją działalność koncentruje na promocji wykorzystywania wyników badań naukowych w nowoczesnej gospodarce, animowaniu współpracy badawczej i technologicznej oraz wsparciu działalności innowacyjnej przedsiębiorstw.

Sukces Politechniki Śląskiej jest kolejnym na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg®2021 . Również w ubiegłym roku Uczelnia zdobyła 6 nagród, co zostało zauważone i docenione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które przyznało Politechnice  Śląskiej dyplom za wynalazki zgłoszone do INTARG 2020.

Złoty medal przyznano także za wynalazek „ROBO - ASYSTENT jako element wyposażenia Centrum Kontroli Osoby Starszej”. Projekt dotyczy platformy robotycznej w formie wielofunkcyjnego stolika wspomagającego osoby starsze do ułatwienia codziennego funkcjonowania oraz komunikacji społecznej. Składającego się z platformy (bazy jeżdżącej z kamerą, półek, szuflad na sprzęt medyczny, rozkładanego blatu, oraz zintegrowaną komórką z aplikacjami umożliwiającymi między innymi zapisywanie wyników pomiaru ciśnienia, przypominaniu o piciu odpowiedniej ilości wody oraz podjeżdżanie w odpowiednie miejsce.

– Platformy robotyczna przeznaczona jest do usprawnienia pracy personelu sprawującego opiekę nad osobami zależnymi. Może być wykorzystywana w szpitalach, domach opieki, jak również w domach prywatnych, czyli wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby zależne – mówi dr inż. Iwona Chuchnowska.

Wynalazek ROBO-OLDI powstał w ramach projektu PBL realizowanego jako część projektu „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje” 

W projekcie uczestniczyli pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej z Wydziałów Architektury, Inżynierii Biomedycznej i Mechanicznego Technologicznego – opiekun główny: dr inż. Iwona Chuchnowska, opiekunowie pomocniczy: dr inż. Katarzyna Białas , dr inż. arch. Agnieszka Labus oraz studenci: Patrycja Dapa, Wiktoria Dziaduła, Paweł Franitza Sandra Niedzwiedź, Sandra Sładczyk, Michał Skolarczyk. Ekspertem była dr inż. arch. Iwona Benek.
Źródło: Artykuł Jadwigi Witek

Gratulujemy sukcesu!
Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii