"Kamienie milowe" za złamanie kodu Enigmy

 

"Kamienie milowe" dla trzech Polaków, za złamanie kodu Enigmy

Dokonanie trzech polskich matematyków, którzy złamali kody Enigmy, doceniono "Kamieniem milowym", przyznawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie IEEE. Wyróżnienie przyznawane za epokowe odkrycia i zasługi dla rozwoju ludzkości otrzymali m.in. Thomas Edison i Nikola Tesla.

Wyróżnienie „Milestone" (kamień milowy) przyznaje The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) - największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nagradzane są nim odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości.

Dotychczas przyznano około 120 „kamieni milowych", a ich laureatami byli m.in. Thomas Edison, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Aleksander Bell. Teraz w gronie docenionych znaleźli się także: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z polskiego Biura Szyfrów za złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy w latach 1932-1939.

enigma - fragment

Zdjęcie: wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Enigma-rotor-stack.jpg

"Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali +bombę+ - pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej wojny światowej" - głosi tekst tablicy, upamiętniającej nadanie wyróżnienia, odsłoniętej 5 sierpnia 2014 r. przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie.

Odznaczenie przyznano na wniosek i w wyniku wieloletnich starań polskiej sekcji IEEE. "To prestiżowe wyróżnienie ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów Enigmy tylko Brytyjczykom i Amerykanom" - czytamy w komunikacie polskiej sekcji IEEE.
Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce