Prof. Jerzy Buzek uhonorowany nagrodą najlepszego europosła 2020 roku

 

Prof. Jerzy Buzek uhonorowany nagrodą najlepszego europosła 2020 roku

1 Buzek Jerzy

Jerzy Buzek po raz trzeci otrzymał nagrodę w plebiscycie organizowanym przez "The Parliament Magazine".

"Tegoroczna nagroda MEP Awards to dla mnie powód do wielkiej radości, ale i ogromne zobowiązanie do pracy na kolejne lata. Dedykuję ją wszystkim, którzy mi kibicują, obdarzają sympatią i zaufaniem - przede wszystkim moim wyborcom i mieszkańcom województwa śląskiego. Dzielę ją też z moim fantastycznym zespołem" - powiedział w wywiadzie Jerzy Buzek.
Zdaniem ośmioosobowego zespół sędziowskiego, który przyznawał nagrody, prof. Buzek "wzorowo ucieleśnia wartości Parlamentu Europejskiego - takie jak szacunek czy szukanie kompromisu". Podkreślono również jego wieloletnie zaangażowanie na rzecz wzmacniania Unii Europejskiej.

Prof. Jerzy Buzek po raz trzeci został laureatem plebiscytu organizowanego przez pismo "The Parliament Magazine". W 2006 roku otrzymał ją w kategorii "badania naukowe i technologia" za pracę nad 7. Programem Ramowym Badań i Innowacji UE, a w 2013 roku w kategorii "energia" za działania na rzecz stworzenia wspólnej polityki energetycznej.
Jerzy Buzek w latach 1997-2001 sprawował funkcję premiera RP, stojąc na czele rządu Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2004 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2009-2012 był jego przewodniczącym. Jerzy Buzek jest jednym z inicjatorów Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

Mimo licznych obowiązków prof. Jerzy Buzek od 2008 roku jest Przewodniczącym Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

--     --     --