Komisja Europejska uruchomiła Open Research Europe – ogólnie dostępną platformę publikacji naukowych

 

Komisja Europejska uruchomiła Open Research Europe – ogólnie dostępną platformę publikacji naukowych

Jak informuje na portalu Krajowy Punkt Kontaktowy Komisja Europejska uruchomiła Open Research Europe – ogólnie dostępną platformę publikacji naukowych. Na platformie zamieszczane będą wyniki badań finansowanych w ramach programu Horyzont Europa, unijnego programu badań naukowych i innowacji na lata 2021-2027, oraz poprzedniego programu Horyzont 2020.

Open Research Europe zapewni każdemu, zarówno naukowcom, jak i innym zainteresowanym, bezpłatny dostęp do najnowszych odkryć naukowych. Platforma stanowi rozwiązanie problemów, które często stoją na przeszkodzie publikacji wyników badań naukowych, m.in. opóźnień i barier w ponownym wykorzystywaniu wyników badań, oraz wysokich kosztów publikacji. Platforma jest opcjonalną usługą dla beneficjentów programu Horyzont Europa i Horyzont 2020. Dzięki niej mogą oni bez żadnych kosztów zapewnić natychmiastowy otwarty dostęp do wyników swoich badań, spełniając tym samym wymóg związany z otrzymaniem środków z programu.

Środowisko naukowe może już zapoznać się z około 40 publikacjami naukowych z bardzo różnych dziedzin dostępnymi na platformie i poddać je recenzji.
więcej