NCBR wybrał 56 nowych Liderów w ramach XII. edycji konkursu LIDER

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło XII edycję konkursu w ramach programu LIDER

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło XII edycję konkursu w ramach programu LIDER. Celem programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji innowacyjnych projektów naukowych.

Program LIDER jest szczególnym w ofercie konkursowej NCBR. Ma długą tradycję i cieszy się dużą renomą w środowisku naukowym. Liczymy, że spośród jego uczestników wywodzić się będą późniejsi liderzy polskiej nauki w swoich dziedzinach. Ci młodzi naukowcy będą w przyszłości rozwiązywać nieznane jeszcze dla nas wyzwania, przed jakimi staniemy, jako społeczeństwo. Cieszę się, że możemy już po raz dwunastu ogłosić zwycięzców kolejnego konkursu, którzy otrzymają nie tylko dofinansowanie, ale i szansę na rozwój w prowadzeniu samodzielnej pracy badawczej – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do dofinansowania zarekomendowano 56 projektów na łączną kwotę 80,67 mln zł. Największą liczbę punktów zdobył projekt Jakuba Kupeckiego z Instytutu Energetyki – Instytutu Badawczego, mający na celu opracowanie innowacyjnego stałotlenkowego elektrolizera (SOE) wytwarzanego niskokosztowymi technikami wytwórczymi jako kluczowego elementu nowoczesnych magazynów energii opartych na koncepcji power-to-gas.

Kolejne najwyżej ocenione w XII konkursie projekty były zgłoszone przez Mateusza Spałka z Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Dagmary Stefańskiej z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Są to odpowiednio: „Personalizacja radioterapii wysokonformalnej z wykorzystaniem mobilnych laserowych technik skanowania i druku przestrzennego” oraz „Opracowanie technologii wytwarzania kompozytów emitujących światło białe o wysokim współczynniku CRI dedykowanych do oświetlenia LED”.  więcej
Lista nowych Liderów