Aktualności

Zarejestruj się na konferencję EUTechSovereignty2025
26.05.2025

Serdecznie zapraszamy do Warszawy na konferencję EUTechSovereignty2025:
„Programy Ramowe Badań i Innowacji UE a suwerenność technologiczna Europy”
Budynek Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Konferencja EUTechSovereignty2025 organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii oraz Uniwersytet Warszawski (polską instytucję, która jest liderem w programach H2020 i Horyzont Europa) we współpracy z partnerami naukowymi i przemysłowymi, jest jednym z kluczowych wydarzeń międzynarodowych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rozwoju technologii.

EUTechSovereignty2025 skupia przedstawicieli środowiska high-tech, w tym przemysłu wysokich technologii, dostawców i użytkowników końcowych technologii, organizacji naukowo-badawczych, stowarzyszeń inżynierskich, partnerstw i organizacji europejskich, decydentów politycznych, a także ekspertów ds. innowacji i polityki technologicznej oraz beneficjentów projektów finansowanych w ramach Programów Ramowych Badań i Innowacji UE.

Przewidujemy udział wysokiego szczebla przedstawicieli Komisji Europejskiej, ministerstw i agencji odpowiedzialnych za rozwój technologiczny, wdrażanie programu Horyzont Europa i funduszy europejskich, w tym Ministerstwa Rozwoju Gospodarki i Technologii, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także partnerstw i organizacji europejskich.

Naszym gościem specjalnym będzie Pani Henna Virkkunen, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.

EUTechSovereignty2025 skupi się na strategii UE na rzecz suwerenności technologicznej oraz technologii cyfrowych i krytycznych, a w szczególności na omówieniu i ocenie skuteczności programu Horyzont Europa we wspieraniu tych celów oraz kształtowaniu strategii dla następnego 10. programu ramowego UE. Wydarzenie posłuży jako platforma do wypracowania konkretnych kroków w kierunku odzyskania niezależności technologicznej UE i zapewnienia długoterminowej konkurencyjności na arenie globalnej.

Równoległe wydarzenia towarzyszące (26.05.2025, godz. 17:00-19:00):

EUTechSovereignty2025 STUDY VISIT TO VIGO PHOTONICS

EUTechSovereignty2025 HORIZON EUROPE MATCHMAKING EVENT

EUTechSovereignty2025 jest powiązany z konferencją National Knowledge Valorisation Day, organizowaną w dniu 27 maja 2025 r. na Uniwersytecie Warszawskim (Budynek Dydaktyczny, ul. Dobra 55) we współpracy z Komisją Europejską (DG ds. Badań i Innowacji) w ramach trwającej europejskiej kampanii na rzecz waloryzacji wiedzy.
Strona www wydarzenia:
 EUTechSovereignty2025

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.