Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24, które odbyło się w dniach 18–19 listopada 2024 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w Krakowie, stało się jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej dedykowanych innowacyjnym technologiom transformacji energetycznej, rozwojowi przemysłu i współpracy międzynarodowej.
Kluczowe liczby i osiągnięcia:
Pierwszy dzień Forum (18.11.2024) zdominowała Konferencja Plenarna i tematy związane z transformacją energetyczną, Przemysłem 5.0 i programem Horyzont Europa. Po ceremonii otwarcia, na którą zaprosiła Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Wiceprezeska IZTECH, z udziałem dr Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa i przedstawicieli Organizatorów – dr Zygmunta Krasińskiego, Prezesa IZTECH i prof. Jerzego Lisa, Rektora AGH, prowadzenie Konferencji przejął prof. Jerzy Buzek – Przewodniczący Rady IZTECH, a przemówienia inauguracyjne wygłosili m.in. Iliana Ivanova, Komisarz UE ds. badań i innowacji, Borys Budka, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego i Waldemar Pawlak, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP. Waldemar Pawlak został nagrodzony w czasie ceremonii otwarcia wyróżnieniem IZTECH – Laur Technologii Przyszłości 2024 za zasługi w działalności państwowej publicznej i organizacyjnej dla rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii. Gratulujemy!
Kluczowym punktem programu była debata wysokiego szczebla prowadzona przez prof. Jerzego Buzka, z udziałem Marzeny Czarneckiej, Minister Przemysłu, Miłosza Motyka, Wiceministra Klimatu i Środowiska, Piotra Lachowicza z Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, prof. Krzysztofa Jóżwika, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Wyższych Uczelni Technicznych, Grzegorza Onichimowskiego, Prezesa Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i prof. Krzysztofa Kurka, dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych, podczas której eksperci omówili wyzwania i szanse związane z transformacją energetyczną.
W swoim przesłaniu internetowym, Prezes Yao Weike (China Association for International Science&Technology Cooperation – Partner CETEF’24) zaprosił firmy z naszego regionu Europy do współpracy z chińskimi firmami technologicznymi.
Część pierwszą Konferencji Plenarnej zakończyły wystąpienia dr Ákosa Horváth z Węgier, Dyrektora Generalnego Centrum Badań Energetycznych (Kluczowe zadania, cele i wkład Węgier w realizację europejskiej polityki klimatycznej), dr Larsa Gutheil, Dyrektora Generalnego AHK Polska (Niemiecka polityka transformacji energetycznej i możliwości współpracy pomiędzy Niemcami i Polską w realizacji europejskiej polityki klimatycznej) i prof. Piotra Sankowski (Przyszłość sztucznej inteligencji).
Popołudniowa część Konferencji Plenarnej poprowadził Kamil Wójcik, Wiceprezes FSNT-NOT. Część ta rozpoczęła się wystąpieniem szczególnego Gościa – Dyrektor Marii Cristiny Russo z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, dotyczącym możliwości Przemysłu 5.0 w kontekście wyzwań związanych z transformacją energetyczną.
Kolejne Panele dyskusyjne skupiły się na roli krajów Europy Środkowej i Wschodniej we wdrażaniu Programów Ramowych Badań i Innowacji UE, przygotowaniu 10. Programu Ramowego UE (panel moderowany przez Katarzynę Walczyk-Matuszyk, Wiceprezeskę IZTECH) oraz roli Krakowa jako miasta przyszłości (moderator: Jarosław Bułka, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej).
Pomiędzy panelami dyskusyjnymi miało miejsce wystąpienie Stefana Tocheva, reprezentanta MDPI – Wspieranie Otwartego Dostępu i Globalnej Współpracy Naukowej.
Ważnym elementem pierwszego dnia była również II Edycja Dnia Młodego Naukowca, zorganizowana przez Fundację Work&Science prowadzone przez Jarosława Olszewskiego, Prezesa Fundacji i z udziałem prof. Pawła Rowińskiego, Prezesa Europejskiej Federacji Akademii Nauk (ALLEA). Podczas Wydarzenia młodzi badacze prezentowali innowacyjne projekty, inspirując do refleksji nad przyszłością nauki i współpracy z przemysłem.
W czasie trwania Forum odbyła się także Wystawa rozwiązań technologicznych i prezentacji plakatowych, podczas której wystawcy zaprezentowali nowatorskie technologie oraz projekty badawcze, które mogą mieć realny wpływ na rozwój przemysłu i innowacji.
Tegoroczna edycja Forum, cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem środowiska wysokich technologii, o czym świadczy rekordowa liczba ponad stu Partnerów tego wydarzenia. Do współpracy przystąpiły zarówno firmy high-tech, jak i czołowe uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje reprezentujące doświadczone grono inżynierów, doktorantów oraz młodych naukowców, zarówno z Europy jak i spoza niej. W szczególności cenimy sobie bezpośrednie zaangażowanie w przygotowanie Forum Prezydenta Miasta Krakowa, które stawia na start-upy i rozwój technologiczny.
Bardzo dobra współpraca w trakcie prac przygotowawczych i obrad Forum istotnie przyczyniła się do wysokiej oceny merytorycznej CETEF’24, w tym ze strony przedstawicieli Komisji i Parlamentu Europejskiego.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, współorganizatorów, partnerów i prelegentów. CETEF’24 było dowodem na to, że Europa Środkowo-Wschodnia ma ogromny potencjał w budowaniu nowoczesnego ekosystemu innowacji transformacji energetycznej. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne edycje!
W kierunku CETEF’26 w Poznaniu
Sukces CETEF’24 pokazuje, że w trudnym czasie narastających globalnych wyzwań i w warunkach ciągle trwającej wojny na Ukrainie, potrzeba kontynuacji długofalowego przedsięwzięcia jakim jest Forum, umożliwiającego spotkania i dyskusje środowiska nowych technologii i pokazanie potencjału technologicznego naszego regionu Europy, jest bardzo silna. Z radością ogłaszamy, że CETEF’26 odbędzie się w Poznaniu, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska. W czasie ceremonii zamknięcia CETEF’24, na kolejną, już piątą edycję CETEF zaprosił prof. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej.