Aktualności

Nowa książka „Technologie kosmiczne i satelitarne”

Wydawnictwo Iztech, którego jestem Dyrektorem – Redaktorem Naczelnym, wydało w grudniu 2024 r.  książkę pt.  „Polska Nauka Przemysłowa – Technologie kosmiczne i satelitarne”. Książka, bogato ilustrowana zdjęciami NASA, ESA, ESO i polskich instytutów naukowo-badawczych i firm produkcyjnych branży kosmicznej, jest opracowana merytorycznie przez zespół redakcyjny Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Centrum Badań Kosmicznych PAN – prof. Paweł Orleański, Centrum Technologii Kosmicznych AGH – prof. dr hab. Tadeusz Uhl, zespół redakcyjny Instytutu Lotnictwa, a także przez wiodących producentów satelitów i urządzeń satelitarnych, a także komunikacji satelitarnej – ICEYE i GISS.

Książka zawiera także polską historię – od czasów Kopernika po dzień dzisiejszy – badań Kosmosu, osiągnięć polskich naukowców w kosmicznych misjach, zarówno pracujących w polskich firmach branży kosmicznej, jak i w NASA, ESA, ESO oraz innych zajmujących się zastosowaniami urządzeń kosmicznych i satelitarnych.

Istotą książki jest opracowanie przez PAN i AGH informacji dotyczących kierunków kształcenia przyszłych inżynierów branży kosmicznej.

Książka wydana jest na bardzo wysokim poziomie drukarskim, w oprawie twardej, papierze półmatowym, w formacie A-4. Zawiera 160 stron. Cena detaliczna 1 egzemplarza wynosi 50,00 zł. + 5% VAT,  koszt przesyłki kurierem w granicach 20,00 zł.

Jeśli Państwo są zainteresowani zakupem dla swojej Biblioteki Technicznej, a także dla innych potencjalnych odbiorców uprzejmie proszę o kontakt i ewentualne pytania.

Z wyrazami szacunku – Edward Piekarski

Dyrektor-Redaktor Naczelny

Wydawnictwa IZTECH

mail. edward.piekarski@iztech.pl

tel. 601 21 49 51

www.iztech.pl

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.