Polska zajmuje odległą pozycję w licznych statystykach, przede wszystkim w European Innovation Scoreboard, co wskazuje na umiarkowany poziom innowacyjności w porównaniu do innych krajów europejskich. Wskaźniki innowacyjności, takie jak wydatki na badania i rozwój, liczba patentów oraz współpraca między sektorem akademickim a przemysłem, nadal pozostają na niskim poziomie. Polska boryka się również z problemami w zakresie transferu technologii oraz niskiej liczby start-upów technologicznych, co ogranicza potencjał innowacyjny kraju. Ponadto, niedobory w kształceniu kadry specjalistycznej oraz niewystarczające inwestycje w nowoczesne technologie hamują rozwój innowacyjnych przedsięwzięć. To przekłada się także na słabe wyniki Polski w ubieganiu się o środki z Programów Ramowych takich jak Horyzont Europa. W związku z tym, aby poprawić swoją pozycję w europejskich rankingach innowacyjności, Polska powinna podjąć zdecydowane działania w celu zwiększenia wsparcia dla innowacji oraz poprawy współpracy między różnymi sektorami gospodarki.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to największy w Europie program wspierający innowacyjne przedsiębiorstwa oraz współpracę nauki z gospodarką. Czy uda nam się wykorzystać tę szansę, aby za kilka lat Polska mogła zbliżyć się do elity europejskich innowatorów? Jak zacząć budować innowacyjność dzięki usłudze coachingu innowacji? Na jakie konkretne wsparcie mogą liczyć polskie firmy oferowane w ramach FENG?
Chcemy również, aby podczas wydarzenia mogli Państwo zainicjować współpracę na rzecz innowacji czy nowych projektów, dlatego organizatorzy zaplanowali również sesję matchmakingową.
Rejestracja i więcej informacji: https://konferencja2024.strategiebplusr.pl/
Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.
W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w
Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.