Aktualności

Borys Budka wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim

Fot. Facebook / BudkaBorys
W czasie posiedzenia Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w dn. 23.07.2024, Borys Budka został jednomyślnie powołany na jej przewodniczącego. Polski Parlamentarzysta zastąpi na tym stanowisku rumuńskiego europosła – Cristiana Busoi.

Komisja przemysłu, badań i energii jest jedną z ważniejszych w europarlamencie. Jej szefem był wcześniej m.in. były premier Jerzy Buzek. To w niej toczyły się prace legislacyjne m.in. dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu, przemysłu czy unii energetycznej.

O kandydaturze Budki na stanowisko przewodniczącego ITRE mówiono nieoficjalnie od ubiegłego tygodnia. Jak informował serwis Science|Business, jego rola została już nieformalnie ustalona, co miało jedynie przypieczętować oficjalne głosowanie na początku tego tygodnia.

Wiceprzewodniczącymi komisji zostali europosłowie: Cwetelina Penkowa (Bułgaria), Elena Donazzan (Włochy), Giorgio Gori (Włochy) i Yvan Verougstraete (Belgia).

Komisja ITRE odpowiada za politykę przemysłową, badania naukowe i innowacje, przestrzeń kosmiczną oraz sektor energetyczny. Odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityk i przyjmowaniu regulacji we wspomnianych dziedzinach, współpracując z innymi instytucjami unijnymi, państwami członkowskimi oraz zainteresowanymi stronami. Warto podkreślić, że komisja ta, razem z Komisją Rolnictwa (AGRI), odgrywają istotną rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Przewodniczący komisji są wybierani na dwuipółletnią kadencję i koordynują pracę komisji w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji.

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.