Cieszę się, że w Krakowie powstaje Krakow DIANA Accelerator, który będzie impulsem do translacji technologii wymyślanych do użytku i na potrzeby sił zbrojnych, na potrzeby bezpieczeństwa, przemysłu obronnego w różnym wymiarze – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 marca 2024 r. w AGH. Tematem spotkania była nowa mapa akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Północnoatlantycki Akcelerator Innowacji Obronnych (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA).
W konferencji prasowej, wraz z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, uczestniczyli: dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Karol Sobczak, Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar, wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig, wicedyrektor działu parku technologicznego Krakowskiego Parku Technologicznego Bartosz Józefowski. Na sali obecni byli także: zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w MON płk Jacek Najs, ekspert z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Paweł Wiszniewski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego Łukasz Słoniowski, dyrektorka Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH i pełnomocniczka Rektora AGH ds. NATO DIANA Izabela Albrycht. W auli obecne było także kolegium rektorskie i władze dziekańskie AGH oraz przedstawiciele instytucji i firm partnerskich.
Pełna relacja z wydarzenia: https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/detail/krakow-diana-konferencja-prasowa-z-udzialem-ministra-obrony-narodowej-w-agh
Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.
W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w
Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.