Opinie i publikacje 2024

20.06.2024 r.

Stanowisko Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) do 10. Programu Ramowego

Głęboko wierzymy, że nadchodzący 10. Program Ramowy ma na celu rozwój na bazie dotychczasowych dokonań. Jednocześnie prezentuje perspektywiczne podejście, które promuje inkluzywność, elastyczność i efektywność na rzecz badań i innowacji w Europie. W związku z tym, niniejszy dokument przedstawia kluczowe punkty i idee stanowiące fundament przyszłego Programu Ramowego, reprezentując głos polskiego sektora zaawansowanych technologii za pośrednictwem Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH). 

12.04.2024 r.

Stąpanie po kruchym lodzie 

Wywiad z prof. Ryszardem Pregielem w portalu Liderzy Innowacyjności

Przywrócenie dialogu ministra nauki i szkolnictwa wyższego ze środowiskiem akademickim przynosi dobre efekty. Spełnia oczekiwania uczelni i ośrodków badawczych. Zrealizowano już pierwsze wnioski zgłaszane przez grupę ekspertów podczas lutowego forum polityki technologicznej. Inicjatorem tego spotkania, był prof. Ryszard Pregiel, założyciel i honorowy prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii oraz przewodniczący rady Centrum Zastosowań Perspektywicznych Technologii. Współorganizatorem tego forum, które odbyło się w Warszawskim Domu Technika, była FSNT – NOT.

Rozmawiała Jolanta Czudak

Wywiad zamieszczony jest w kwietniowym numerze Przeglądu Technicznego

10.04.2024 r.

Wyniki badania młodych naukowców i naukowczyń w Europie Środkowo-Wschodniej

W trakcie przeprowadzonego w styczniu i lutym 2024 roku kompleksowego badania przeanalizowaliśmy 152 respondentów, w tym doktorantów, młodych profesjonalistów i naukowców z Węgier, Polski i Słowacji. Pomimo ich akademickich kompetencji i zróżnicowanych doświadczeń w swoich dziedzinach, wielu młodych badaczy spotyka się z trudnościami w nawiązywaniu współpracy z przemysłem oraz nie rozważa zakładania własnych firm. Respondenci zidentyfikowali zarówno mocne strony, jak i braki w swojej wiedzy i umiejętnościach. Szczególnie widoczne są deficyty w obszarze przedsiębiorczości i zakładania własnej działalności. Dodatkowo, zdolność do pozyskiwania i zarządzania finansowaniem wydaje się stanowić znaczące wyzwanie.

Podsumowanie wyników znajdą Państwo tutaj.

Kontakt

ul. Taborowa 22
02-699 Warszawa
tel. + 48 22 651 73 87
email. sekretariat@iztech.pl

Śledź nas

Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.

W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w

Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.