Głęboko wierzymy, że nadchodzący 10. Program Ramowy ma na celu rozwój na bazie dotychczasowych dokonań. Jednocześnie prezentuje perspektywiczne podejście, które promuje inkluzywność, elastyczność i efektywność na rzecz badań i innowacji w Europie. W związku z tym, niniejszy dokument przedstawia kluczowe punkty i idee stanowiące fundament przyszłego Programu Ramowego, reprezentując głos polskiego sektora zaawansowanych technologii za pośrednictwem Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH).
Przywrócenie dialogu ministra nauki i szkolnictwa wyższego ze środowiskiem akademickim przynosi dobre efekty. Spełnia oczekiwania uczelni i ośrodków badawczych. Zrealizowano już pierwsze wnioski zgłaszane przez grupę ekspertów podczas lutowego forum polityki technologicznej. Inicjatorem tego spotkania, był prof. Ryszard Pregiel, założyciel i honorowy prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii oraz przewodniczący rady Centrum Zastosowań Perspektywicznych Technologii. Współorganizatorem tego forum, które odbyło się w Warszawskim Domu Technika, była FSNT – NOT.
Rozmawiała Jolanta Czudak
Wywiad zamieszczony jest w kwietniowym numerze Przeglądu Technicznego
W trakcie przeprowadzonego w styczniu i lutym 2024 roku kompleksowego badania przeanalizowaliśmy 152 respondentów, w tym doktorantów, młodych profesjonalistów i naukowców z Węgier, Polski i Słowacji. Pomimo ich akademickich kompetencji i zróżnicowanych doświadczeń w swoich dziedzinach, wielu młodych badaczy spotyka się z trudnościami w nawiązywaniu współpracy z przemysłem oraz nie rozważa zakładania własnych firm. Respondenci zidentyfikowali zarówno mocne strony, jak i braki w swojej wiedzy i umiejętnościach. Szczególnie widoczne są deficyty w obszarze przedsiębiorczości i zakładania własnej działalności. Dodatkowo, zdolność do pozyskiwania i zarządzania finansowaniem wydaje się stanowić znaczące wyzwanie.
Podsumowanie wyników znajdą Państwo tutaj.
Ryszard Pregiel prof. nadzw. dr hab. inż, elektronik i matematyk, habilitacja w zakresie automatyki i robotyki (Politechnika Wrocławska, 1979). Odbył kilka długoterminowych staży naukowych i zawodowych za granicą m.in. w Massachusetts Institute of Technology, Wyższej Moskiewskiej Szkole Technicznej im. Baumana, Bell Telephone Laboratories (USA) i Control Data Corporation (USA). Jest autorem i współautorem podręczników akademickich, książek i licznych artykułów naukowych. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął (1961) w Politechnice Wrocławskiej. Następnie pracował w Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pełniąc szereg funkcji m.in. kierownika katedry informatyki, dziekana Wydziału Informatyki i prorektora ds. nauki.
W całym okresie swojej kariery zawodowej łączył działalność naukowo-dydaktyczną z pracą w przemyśle, m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Systemów Sterowania, naczelnego dyrektora Centrum Naukowo-Produkcyjnego Systemów Sterowania w
Katowicach, prezesa Zrzeszenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA w Warszawie, prezesa zarządu spółki Investel International i wiceprezesa Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej S.A. Jest autorem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i projektów technologicznych. W latach 1985-1990 był podsekretarzem stanu w Komitecie Nauki i Postępu Technicznego odpowiedzialnym za gospodarkę Centralnym Funduszem Wspomagania Wdrożeń. Jest członkiem wielu komitetów, stowarzyszeń i redakcji naukowo-technicznych m.in. był przez dwie kadencje członkiem Komitetu Informatyki PAN, członkiem Komitetu Badań Kosmicznych PAN i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz wyróżniony szeregiem nagród, w tym międzynarodowych, i tytułem Honorowego Złotego Inżyniera.